

Respiratory służą do ochrony użytkownika przed wdychaniem zanieczyszczeń w powietrzu, chroniąc w ten sposób zdrowie dróg oddechowych. Istnieją dwa główne typy półmasek oddechowych. Jeden rodzaj respiratora działa poprzez filtrowanie substancji chemicznych i gazów lub cząsteczek zawieszonych w powietrzu z powietrza wdychanego przez użytkownika. Filtracja może być pasywna lub aktywna (zasilana). Przykładem tego typu masek gazowych i półmasek jest maska gazowa. Drugi rodzaj respiratora chroni użytkowników, dostarczając im czyste, respirabilne powietrze z innego źródła. W środowisku pracy półmaski oddechowe są niezawodne, gdy nie jest dostępna odpowiednia wentylacja lub inne inżynieryjne systemy kontroli są niewykonalne lub nieodpowiednie.
Zapewnienie dostępu do odzieży BHP – obowiązki pracodawcy
W Wielkiej Brytanii organizacją posiadającą rozległą wiedzę specjalistyczną w zakresie środków ochrony dróg oddechowych jest Instytut Medycyny Pracy. Wiedza ta została oparta na wieloletnim i zróżnicowanym programie badawczym, który obejmował ustalenie czynników ochrony w miejscu pracy w celu oceny skuteczności masek dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej na głównych ulicach. Health and Safety Executive (HSE), NHS Health Scotland and Healthy Working Lives (HWL) opracowały wspólnie narzędzie doboru przełącznika wyboru RPE (Respiratory Protective Protective Equipment – sprzęt ochrony dróg oddechowych), które działa w Internecie.
Kurs związany z odzieżą BHP
To interaktywne narzędzie zawiera opisy różnych typów respiratorów i aparatów oddechowych, a także “dozowania i don’ t” dla każdego typu. W Stanach Zjednoczonych Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (National Institute for Occupational Safety and Health – NIOSH) przedstawia zalecenia dotyczące stosowania respiratorów, zgodnie z federalnymi przepisami dotyczącymi ochrony dróg oddechowych NIOSH 42 CFR Part 84. National Personal Protective Technology Laboratory (NPPTL) z NIOSH ma za zadanie aktywnie prowadzić badania nad respiratorami i dostarczać zalecenia.
Zawodowe choroby skóry, takie jak kontaktowe zapalenie skóry, rak skóry oraz inne urazy i infekcje są drugim co do częstości występowania typem choroby zawodowej i mogą być bardzo kosztowne. Zagrożenia skórne, które prowadzą do chorób zawodowych skóry, można podzielić na cztery grupy. Środki chemiczne mogą mieć kontakt ze skórą poprzez bezpośredni kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami, osadzanie aerozoli, zanurzenie lub rozpryskiwanie. Czynniki fizyczne, takie jak ekstremalne temperatury i promieniowanie ultrafioletowe lub słoneczne, mogą być szkodliwe dla skóry podczas długotrwałego narażenia. Uraz mechaniczny występuje w postaci tarcia, ciśnienia, otarć, pęknięć i stłuczenia. Czynniki biologiczne takie jak pasożyty, mikroorganizmy, rośliny i zwierzęta mogą mieć różne skutki w przypadku narażenia skóry.