

Klimatyzatory pokojowe i okienne raczej chłodzą pomieszczenia niż cały dom lub firmę. Jeżeli chłodzenie odbywa się tylko tam, gdzie jest potrzebne, klimatyzatory pokojowe są tańsze w obsłudze niż urządzenia centralne, mimo że ich sprawność jest na ogół niższa niż w przypadku klimatyzatorów centralnych. Aby zaoszczędzić na kosztach chłodzenia za pomocą klimatyzatora, sprawdź naszą aplikację Open Power.
Klimatyzatory pokojowe i okienne
Mniejsze klimatyzatory pokojowe (tzn. te pobierające mniej niż 7,5 A) mogą być podłączane do dowolnego obwodu domowego 15- lub 20-ampowego 115 V, który nie jest współdzielony z żadnym innym głównym urządzeniem. Większe klimatyzatory pokojowe (tj. te, które rysują więcej niż 7,5A) wymagają własnego dedykowanego obwodu 115 V. Największe modele wymagają dedykowanego obwodu 230 V.
Efektywność energetyczna klimatyzatorów pokojowych
Sprawność klimatyzatora mierzona jest wskaźnikiem efektywności energetycznej (EER). Wskaźnik EER jest stosunkiem wydajności chłodniczej (w brytyjskich jednostkach termicznych[Btu] na godzinę) do mocy pobieranej (w watach). Im wyższa wartość współczynnika EER, tym bardziej wydajna jest klimatyzator. Przy zakupie nowej klimatyzatora należy zwrócić uwagę na etykietę ENERGY STAR.
Wielkość i dobór klimatyzatora w pomieszczeniu
Wymagana wydajność chłodnicza klimatyzatora zależy od wielkości chłodzonego pomieszczenia – klimatyzatory pokojowe mają zazwyczaj wydajność chłodniczą od 5 500 Btu na godzinę do 14 000 Btu na godzinę. Powszechnym pojęciem określającym wielkość klimatyzacji jest “ton”, czyli 12 000 Btu na godzinę.
Prawidłowy rozmiar jest bardzo ważny dla wydajnej klimatyzacji. Zakup większej klimatyzatora nie musi sprawić, że poczujesz się komfortowo w gorących miesiącach letnich. W rzeczywistości klimatyzator, który jest zbyt duży, aby chłodzić pomieszczenie, będzie działał mniej wydajnie i wydajnie niż mniejsze, odpowiednio duże urządzenie. Powodem jest to, że ponadwymiarowa jednostka schładza pomieszczenie (pomieszczenia) do wartości zadanej termostatu, zanim pojawi się prawidłowe osuszenie, sprawiając, że obszar ten czuje się “zgrzytliwy” i niewygodny. Małe urządzenie pracujące przez dłuższy okres czasu działa wydajniej i jest bardziej efektywne w osuszaniu niż duże urządzenie, które zbyt często się włącza i wyłącza.
Klimatyzator wymagania powierzchniowe
W zależności od wielkości klimatyzator potrzebuje zazwyczaj 20 Btu na każdą stopę kwadratową powierzchni mieszkalnej. Inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora to wysokość pomieszczenia, lokalny klimat, zacienienie i wielkość okna.
Upewnij się, że instalacja elektryczna w Twoim domu spełnia wymagania dotyczące zasilania urządzenia. Urządzenia pokojowe pracują na obwodach 115 V lub 230 V. Standardowe gniazdo domowe jest przyłączem dla obwodu rozgałęzionego 115 V. Duże jednostki pokojowe o napięciu 115 V mogą wymagać specjalnego obiegu, a jednostki pokojowe o napięciu 230 V mogą wymagać specjalnego obwodu.
W przypadku montażu klimatyzatora i rekuperacji w pobliżu narożnika pomieszczenia należy zwrócić uwagę na urządzenie, które może skierować przepływ powietrza w żądanym kierunku zgodnie z planem pomieszczenia. W przypadku konieczności zamontowania klimatyzatora na wąskim końcu długiego pomieszczenia, należy szukać regulacji wentylatora znanej pod nazwą “Power Thrust” lub “Super Thrust”, która wysyła chłodzone powietrze dalej do pomieszczenia.
W zestawie znajdują się również inne funkcje, które można znaleźć:
- Filtr, który łatwo wysuwa się do regularnego czyszczenia
- Logicznie zorganizowane kontrole
- Cyfrowy odczyt nastawy termostatu.
- Wbudowany timer.
Instalacja i obsługa systemu klimatyzacji w pomieszczeniu
Niewielkie zaplanowanie instalacji klimatyzatora pozwoli zaoszczędzić energię i pieniądze. Po zainstalowaniu urządzenie powinno być wypoziomowane, tak aby system odwadniania wewnętrznego i inne mechanizmy działały sprawnie.
Nie należy umieszczać lamp ani telewizorów w pobliżu termostatu klimatyzatora. Termostat wyczuwa ciepło z tych urządzeń, co może spowodować dłuższą niż jest to konieczne pracę klimatyzatora.
Ustaw termostat klimatyzatora tak wysoko, jak to jest możliwe latem. Im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną, tym niższy będzie całkowity rachunek za chłodzenie. Podczas włączania klimatyzatora nie należy ustawiać termostatu w niższej temperaturze niż normalnie; nie chłodzi on szybciej domu i może spowodować nadmierne chłodzenie i niepotrzebne wydatki.
Prędkość obrotową wentylatora ustawić na wysoką, z wyjątkiem dni bardzo wilgotnych. Gdy wilgotność powietrza jest wysoka, należy ustawić niską prędkość obrotową wentylatora, aby zapewnić większy komfort. Niska prędkość w wilgotne dni pozwoli na efektywniejsze chłodzenie domu i usunięcie większej ilości wilgoci z powietrza dzięki wolniejszemu przepływowi powietrza przez urządzenia chłodzące.
Rozważyć zastosowanie wentylatora wewnętrznego w połączeniu z klimatyzatorem okiennym w celu rozprowadzenia schłodzonego powietrza w domu bez znacznego zwiększenia zużycia energii elektrycznej.
Należy pamiętać, że wydajna praca każdego systemu klimatyzacji zależy od właściwie zaizolowanego i szczelnego domu. Więcej informacji można znaleźć w części audyty energetyczne w domu i wykrywanie przecieków powietrza.